Zastanawialiście się ile wat ma komputer stacjonarny? Przeważnie jest to 65-250 watów. Gdzie szukać takich informacji? Na karcie sprzętu albo nalepce informacyjnej.

Pobór energii

To ile energii zużywa dane urządzenie można się przeważnie dowiedzieć z etykiety. Nieco inaczej się w przypadku komputerów. Na etykiecie bowiem podawana jest maksymalna wartość zużycia. Na etykiecie od komputera czy zasilacza dowiemy się, że pobór wynosi 300 wat. W rzeczywistości jest to jednak około 150 wat.

Koszt korzystania z komputera

Aby obliczyć, ile kosztuje korzystanie z danego komputera należy zastosować następujący wzór: waty x czas użytkowania x stawka za kilowatogodzinę.

Co wpływa na zużycie energii przez komputer?

Wiele zależy od tego z jakim komponentów składa się komputer oraz w jaki sposób z niego korzystamy. Jeśli chodzi o komponenty to wpływ ma m.in. ilość pamięci RAM, ilość pamięci podręcznej, szybkość procesora, czy wielkość rejestru na CPU. Wielki wpływ na wydajność procesora ma częstotliwość taktowania. Oczywiście im lepsze parametry ma komputer tym pobór prądu będzie większy.

Energy Star

Od 2007 roku funkcjonuje oznaczenie Energy Star. Jest to oznaczenie dla komputerów, które wyróżniają się energooszczędnością. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: http://energiadirect.pl/poradniki/ile-pradu-zuzywa-komputer