Ile kosztuje w skali roku korzystanie z laptopa? Ile energii elektrycznej pobiera w czasie uruchamiania, ile w trakcie pracy, a ile pochłania ładowanie baterii?

Ile prądu pobiera laptop?

Wszystko zależy oczywiście od tego jaki model laptopa posiadamy. Jakie ma podzespoły i parametry. W porównaniu do komputera stacjonarnego laptop pobiera spore ilości energii. Zwróćcie uwagę, że laptop pobiera prąd również w trybie uśpienia. Laptop będąc w takim trybie przez 14 godzin pobierze 0,03 kWh. Można powiedzieć, że niewiele (prąd kosztuje około 0,30 zł ) ale w skali roku może wygenerować już jakąś kwotę na rachunku za energię elektryczną. Kiedy laptop pobiera najwięcej prądu? W chwili uruchamiania. Gdy już wystartuje system operacyjny to pobór energii spada, ale rośnie gdy zostają włączone jakieś programy, filmy czy gry. Ponoć w skali miesiąca laptop pobiera około 9 kilowatogodzin energii.

Jak oszczędzać energię?

Po pierwsze należy laptop po prostu wyłączać, gdy z niego już nie korzystamy. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane samo zamknięcie monitora nie oznacza, że laptop nie pobiera już energii elektrycznej. Wyłączać należy także te aplikacje, z których nie korzystamy. Warto także włączyć oszczędny plan zasilania laptopa.