Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego sprzętu RTV czy AGD to zwróć uwagę nie tylko na cenę produktu, ale i także na ich klasę energetyczną. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując poszczególne urządzenia.

Telewizor

Pobór energii elektrycznej zależy przede wszystkim od użytej do produkcji ekranu technologii. Najmniej prądu pobierają telewizory LED, a najwięcej LCD i plazmy.

Kuchenka elektryczna

Jeśli chcesz kupić najbardziej energooszczędne urządzenie to wybierz kuchenkę posiadającą indukcyjne płyty kuchenne. Nagrzewają się one poprzez wytwarzane pole magnetyczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy piekarnik jest wyposażony w kilka szyb.

Pralka

Po pierwsze wybieramy sprzęt, który posiada co najmniej klasę energetyczną A+. Tego rodzaju pralki pobierają o około 20-25% mniej prądu niż sprzęty o niższej klasie energetycznej. Dobrą opcją jest możliwość ekonomicznego prania w przypadku, gdy mamy załadowany tylko w połowie wsad. Taką opcje nie posiadają jednak wszystkie pralki.

Zmywarka

Już samo posiadanie zmywarki generuje oszczędności – o 10 razy mniej wody niż w przypadku zmywania ręcznego. Jaką jednak zmywarkę wybrać, aby zagwarantować sobie maksymalne oszczędności? Warto szukać oznaczenia Eko – wówczas pobór prądu jest mniejszy o 40%.