Licznik przedpłatowy, zwany także licznikiem na kartę jak dowodzą badania przeprowadzone przez Amerykanów może być motywatorem do oszczędzania energią.

Jak działa licznik prądu na kartę?

Liczniki takie działają w sumie na takiej samej zasadzie jak telefony na kartę. Najpierw należy doładować licznik prądu, czyli zakupić kod energetyczny na daną ilość energii elektrycznej, a następnie można z prądu korzystać. Doładowanie energii można zakupić w punktach handlowych, w punktach obsługi klienta sprzedawcy prądu lub przez Internet. Liczniki przedpłatowe w ostatnich latach mocno zyskały na popularności. Pierwotnie tego rodzaju urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe były montowane u tych odbiorców, którzy kilkukrotnie mieli problem płaceniem w terminie faktur za energię elektryczną. Obecnie chętnie montują go właścicielem mieszkań na wynajem czy domków letniskowych.

Ile można zaoszczędzić?

Zdaniem firmy doradczej DEFG istnieje zależność pomiędzy licznikiem prądu na kartę a ograniczeniem zużycia prądu. Z badań amerykańskiej firmy wynika, że dzięki korzystaniu z licznika przedpłatowego można zmniejszyć zużycie energii o nawet 14%. Zdecydowana większość ankietowanych przyznała, że po zamontowaniu licznika prądu na kartę aktywniej szukało metod na zmniejszenie rachunków za prąd.