opłaty za prąd 2018

W 2018 roku opłaty za energię w zasadzie nie wiele się zmienią, a co za ty idzie także rachunki za prąd nie powinny nas mocno zaskoczyć.

Wysokość rachunków za prąd

Już mniej więcej od połowy grudnia wiemy, że ceny energii elektrycznej w 2018 nie poszybują niewiadomo jak wysoko w górę. Stawki za jedną kilowatogodzinę wzrosną średnio o zaledwie pół procenta. Regulator rynku energii zdecydował się z kolei na obniżenie opłat za usługi dystrybucji prądu. Spadek jest jednak także niewielki – średnio o 0,8%. W związku z tym rachunki za prąd 2018 będą niższe o maksymalnie kilkadziesiąt groszy. Dodajmy, że w tym roku nie planuje się pobierać opłaty OZE.

 Nowa taryfa i nowy składnik rachunku za prąd

Od kilkunastu dni mamy także nową taryfę określaną jako taryfę antysmogową, nową taryfę nocną. Ma ona według rządu być bardzo korzystna dla osób ogrzewających dom energią elektryczną – koszty mają spaść o nawet jedną czwartą. W Dzienniku Ustaw opublikowano też nową ustawę, która wprowadza nowy składnik rachunku za prąd – opłatę mocową. Środki z tej opłaty mają być przeznaczane dla producentów energii, którzy w razie potrzeby wyprodukują daną ilość energii. W tym roku jednak nowa opłata nie zwiększy rachunków, bowiem będzie pobierana dopiero od 2021 roku. Jak wejdzie podniesie rachunki o nawet 10 zł miesięcznie.